Breca Buttermere 2016

Place Category Team Number Team Name Name Name Finish Time Clock Time Behind
1 1 36 Clapham Bruderwunderz Hamish Cropper Alan Scott 15:41:20 05:41:20
2 2 50 British Military Fitness Race Team Ross Macdonald Rob Smyth 16:00:00 06:00:00 00:18:40
3 3 40 The German Sparkle Party Markus Rössel Knut Baadshaug 16:10:20 06:10:20 00:29:00
4 4 3 No Gobunku Onoda Wilcock Onoda Baynham-Hughes 16:21:10 06:21:10 00:39:50
5 5 52 Real Endurance Performance Luke Moseley Rob Johnson 16:30:25 06:30:25 00:49:05
6 6 13 The Racetime Über Bikers Duncan Shea-Simonds Paul Lunn 16:35:25 06:35:25 00:54:05
7 7 48 Norfolk and Good Andy Sole Nick Dyer 16:39:45 06:39:45 00:58:25
8 8 66 GreenlightPT Adam Gibson David Glossy 16:43:20 06:43:20 01:02:00
9 9 56 Chronicles of Slayer Adam Morris Paul Slaymaker 16:44:10 06:44:10 01:02:50
10 1 221 Ben&fliss Benjamin Bussman Felicity Hannon 16:47:20 06:47:20 01:06:00
11 10 61 Mersey Tri UberCyclists? Paul Skipper Mike Alexander 16:58:30 06:58:30 01:17:10
12 11 4 Sweat is just fat crying Rob Harwood Richard Page 17:00:35 07:00:35 01:19:15
13 12 30 MTFU Mark Buller Jon Albon 17:01:15 07:01:15 01:19:55
14 2 218 Team Tallås James Pratt Helene Pratt 17:03:45 07:03:45 01:22:25
15 13 14 Tuff Fitty Tom Goddard David March 17:08:35 07:08:35 01:27:15
16 14 32 Team Chandelier Marc-Antoine SEI Jean-Marc Rimaud 17:11:05 07:11:05 01:29:45
17 1 107 Team Axolotl Abey Lawrence Robyn Hawxby 17:11:50 07:11:50 01:30:30
18 3 217 NOTIMETOLOUS Louis Wyness Louise Hanley 17:13:40 07:13:40 01:32:20
19 15 18 Mad Hatter Sports Events John Yelland John Eisner 17:20:15 07:20:15 01:38:55
20 4 216 MIXEDFEAR Lydia Birch Josh Fear 17:21:10 07:21:10 01:39:50
21 16 69 Trispoke 1 Stuart Mills Roy Young 17:23:35 07:23:35 01:42:15
22 17 21 Scarab Tri Jason Stott Dan Brook Sutton 17:24:30 07:24:30 01:43:10
23 18 60 Buttermere Up Jacob Day James Kennedy 17:29:45 07:29:45 01:48:25
24 19 59 Piranha Bites Roger Rice Kevin Beades 17:31:55 07:31:55 01:50:35
25 20 20 LBT Carbon Mark Summerson Jon Greenwell 17:32:40 07:32:40 01:51:20
26 21 5 Richmond Tri-Kudu Philip Simmonds Ian Scott 17:35:15 07:35:15 01:53:55
27 22 58 DefConNone Daniel Jemmett Gary Parker 17:36:40 07:36:40 01:55:20
28 23 2 N/A Richard Webster Richard Brown 17:39:10 07:39:10 01:57:50
29 24 19 No Pain No Wain Stephen Jelley Sam Fairgrieve 17:39:40 07:39:40 01:58:20
30 25 11 Team Betts Tom Betts Simon Betts 17:39:45 07:39:45 01:58:25
31 26 45 WW James Maude Dan Gregory 17:42:55 07:42:55 02:01:35
32 5 214 2foolsinthepool Jude Palmer Andy Saunders 17:44:20 07:44:20 02:03:00
33 27 26 Køge Tri Team 2000 Michael Holm Niels Damkær 17:46:35 07:46:35 02:05:15
34 28 46 Sink or Swim Jamie Smith Oliver Smith 17:54:10 07:54:10 02:12:50
35 29 27 Gorilla Firm Fast! Jimmy Robinson Jon Sheehan 17:57:05 07:57:05 02:15:45
36 6 208 People's Republic of Lane 4 Peter Richardson Sue Van Huyssteen 17:57:36 07:57:36 02:16:16
37 30 8 Tri Kudu Rob Chaplin Jon Mortimer 17:57:47 07:57:47 02:16:27
38 31 42 Better than road running Richard Stevens Mike Sutliff 18:00:47 08:00:47 02:19:27
39 7 209 Team BC Matt Lawrence Tracey McQuair 18:00:47 08:00:47 02:19:27
40 8 211 A Cure for CED Shusanah Pillinger Adam Wallace 18:01:35 08:01:35 02:20:15
41 32 24 Project IP-UP Dhiren Patel Gavin Clarke 18:02:00 08:02:00 02:20:40
42 33 17 Torpeados Simon Pead Matthew Blake-Pead 18:04:05 08:04:05 02:22:45
43 9 212 Team Swimrunners-Sport.com Søren Engholm Hansen Maj-Britt Klok 18:09:15 08:09:15 02:27:55
44 34 29 One doesn't swim, the other doesn't run Tony Rafferty Glenn Tait 18:10:45 08:10:45 02:29:25
45 35 31 Dumb and Dumber Paul White Gareth Wilkinson 18:13:30 08:13:30 02:32:10
46 36 33 M Given Up Andy McGivern Jamie McGivern 18:13:30 08:13:30 02:32:10
47 10 206 The Lady and the Gaylord Tania Whitby Adrian May 18:14:15 08:14:15 02:32:55
48 37 35 Ginger Ninjas Gez Davidson Dave Mack 18:14:45 08:14:45 02:33:25
49 38 28 The Toffees Paul Milburn Chris Howarth 18:17:20 08:17:20 02:36:00
50 11 202 American Dream Nick Mathers Hannah Davies 18:17:23 08:17:23 02:36:03
51 39 63 Bane Of My Lake James Westlake Hugo Parkinson 18:18:55 08:18:55 02:37:35
52 40 25 Helvete Gutte John Pryor Kim Slater 18:19:40 08:19:40 02:38:20
53 12 205 ATC Triology Michelle Scott Daniel Halladay 18:20:33 08:20:33 02:39:13
54 41 16 A Gray-t Day Pieter Gray David Gray 18:22:12 08:22:12 02:40:52
55 2 101 Jewson Jewels Samantha Anderson Sophie Edge 18:22:38 08:22:38 02:41:18
56 42 51 A Geordie and a Frog Michael Stobbs Jamie Guerin 18:25:15 08:25:15 02:43:55
57 43 55 #TBC Chris Andrews Ben Hampson 18:34:05 08:34:05 02:52:45
58 44 64 Wetter than an otters pocket Oliver Elliott Jack Udale 18:34:33 08:34:33 02:53:13
59 45 12 MADFERRET Chris Grimley Kevin Tomlinson 18:37:05 08:37:05 02:55:45
60 46 62 Delta Bravo Edward Bernadotte James Sutch 18:41:05 08:41:05 02:59:45
61 47 39 Just Two Mates Kevin Chalmers Brian Emerson 18:41:55 08:41:55 03:00:35
62 48 9 Marlow Swimrunners Fredrik Sjostedt Haemish Graham 18:43:17 08:43:17 03:01:57
63 49 49 Trafford Torpedoes Jon Gay Gordon Irvine 18:43:55 08:43:55 03:02:35
64 3 103 D&G Chrysothemi Spiliopoulou Grace McGlen 18:45:37 08:45:37 03:04:17
65 13 213 Claire and Lawrence Lawrence Shafier Claire Wagh 18:48:40 08:48:40 03:07:20
66 4 102 Trikettes Lenka Moore Caroline Cresswell 18:50:17 08:50:17 03:08:57
67 5 104 KatandDawn Katherine Caris-Harris Dawn Burr 18:52:20 08:52:20 03:11:00
68 50 34 Master Blasters David Owens Chris Armour 18:54:10 08:54:10 03:12:50
69 51 67 Athlone Otters Calum Hudson Richard Nelson 18:55:10 08:55:10 03:13:50
70 52 53 Heorot Ed Horrox Richard Ashforth 18:58:50 08:58:50 03:17:30
71 14 203 Roundhay Runners Ann Chivers Peter Wilkie 19:02:10 09:02:10 03:20:50
72 53 23 Swedish Vikings Hampus Bergquist Joseph Hajj 19:06:35 09:06:35 03:25:15
73 54 44 Stauntorings Tom Staunton Paul James 19:09:05 09:09:05 03:27:45
74 6 105 Pickershanks Annie Crookshank Jo Pickering 19:21:12 09:21:12 03:39:52
75 15 215 Swamp Monsters Simon Young Nicola Rouse 19:22:58 09:22:58 03:41:38
76 16 204 Thunder and Water Dave Harry Natalie Treacher 19:33:54 09:33:54 03:52:34
77 17 201 Ben & Lizzie Lizzie Nayman Ben Hargreaves 19:41:40 09:41:40 04:00:20
78 55 41 September Daddios Graham McClelland Vahid Walker 19:51:07 09:51:07 04:09:47
79 56 10 2 Slow 2 Win 2 Dumb 2 Quit Dino Sarpi Manuel Campana 20:18:08 10:18:08 04:36:48
DNF 7 Fat Lads at the Back Carl Scott Michael Barnes
DNF 22 DA TRI David Thorold Adam Poole
DNF 37 Chaffing the Dream Euan Dobie Ross Dobie
DNF 43 Shehan Slayers Stuart Maitland-Knibb Matthew Wilson
DNF 47 Coalville Triathlon Club Adam Clarke Steven Powell
DNF 57 CallSign12 Chris Treliving Tom Hunt
DNF 106 Bob's Bitches Lucy Mallinson Leah Rebecca Hull
DNF 108 Team Forrest Gump Paula Kirkegaard Annelie Ståhl
DNF 110 Trispoke 2 Wendy Martin Jane Rattle
DNF 210 Bournes Alan Bourne Kate Bourne
DNS 1 The Happy Sprinters Neil Sharma Chris Coulson
DNS 6 Richmond Glitter Monkeys Paul Taylor Chris Cole
DNS 54 Butter-me-up boys Mike Canning Ross Jackson
DNS 65 Parker/Anderson Richard Parker Mel Anderson