Breca Buttermere 2017

Click here to download the full results and checkpoint splits.

PLACE CATEGORY TEAM NUMBER TEAM NAME CATEGORY NAME NAME FINISH CLOCK TIME BEHIND
1 1 52 Die Sparkle Wunderbruderz Mens Knut Baadshaug Alan Scott 14:26 05:26
2 2 34 Team CAMPZ.com Mens André Hook Wolfgang Grohé 14:49 05:49 00:23
3 3 6 No Goubunku Mens Onoda Baynham-Hughes Onoda Wilcock 15:11 06:11 00:45
4 1 20 Bonnie and the Beast Mixed Stuart MacLeod Bonnie van Wilgenburg 15:13 06:13 00:47
5 4 31 Norfolk n Good Mens Andy Sole Nick Dyer 15:14 06:14 00:48
6 5 50 Vertically Challenged Mens Harry Coates Graham Crammond 15:17 06:17 00:51
7 6 14 Racetime Uberbikers Mens Paul Lunn Duncan Shea Simonds 15:18 06:18 00:52
8 7 64 The Three Musketeers Mens Graeme Acheson Oliver Murphy 15:41 06:41 01:15
9 8 58 TEAM BREAD Mens Matthew Smith Phil Paterson 15:48 06:48 01:22
10 1 103 Two Broke Girls Womens Kat Berry Claire Shea-Simonds 15:59 06:59 01:33
11 9 72 LBT Seals Mens James Mangeolles Charles Hickman 16:01 07:01 01:35
12 10 17 TheHHR2 Mens Rick Stuart Garry Beardwood 16:04 07:04 01:38
13 2 207 Prophets of Poseidon Mixed Marie Meldrum Craig Dring 16:06 07:06 01:40
14 3 212 Huss and Whiff Mixed Martin Andersen Julia Andersen 16:09 07:09 01:43
15 11 78 Hippocampes Mens francois barou Christophe Duval-Kieffer 16:11 07:11 01:45
16 12 15 David Burckett-St.Laurent Mens David Burckett-St.Laurent Oliver Masters 16:12 07:12 01:46
17 13 54 Eddington Mens Steven Lord Andy Bruce 16:14 07:14 01:48
18 14 59 BasildonBoys Mens Graham Booty Andy jopson 16:15 07:15 01:49
19 2 104 Girls Wot Can Womens Jenny Rice Claire Wilson 16:16 07:16 01:50
20 15 37 North Shields Poly Mens Paul Davies James Anderson 16:19 07:19 01:53
21 16 53 Farnham Tri Mens Paul Scott Stephen Riley 16:21 07:21 01:55
22 17 82 Team Triathlon Hide-Away Mens Ben Abdelnoor Rob Green 16:21 07:21 01:55
23 18 7 Eat Swim Run Repeat Mens Gez Davidson Chris Wilson 16:23 07:23 01:57
24 19 23 Physiohaus Multisport Mens John Dennis Max Dillon 16:25 07:25 01:59
25 20 27 Creaking Cowboys Mens Jimmy d'Ath Si Darke 16:26 07:26 02:00
26 3 111 Tyne Triathlon Womens Margarita Grigoriadi Nicola Roper 16:33 07:33 02:07
27 4 218 Turtles Mixed Becky Frankel Ben 16:35 07:35 02:09
28 21 38 Durham Tri (Staying Afloat) Mens Peter mason Jerry lloyd 16:36 07:36 02:10
29 5 210 Pennypot plodders Mixed Alastair Simpson Katie Simpson 16:50 07:50 02:24
30 6 204 Lady and the Gaylord Mixed Tania Whitby Ady May 16:51 07:51 02:25
31 22 45 Team Milgrove Mens James Lovegrove Matt Miller 16:54 07:54 02:28
32 7 216 The Royal Pair Mixed Laura Pankhurst Alex Smith 16:54 07:54 02:28
33 23 19 Richmond tri's hard Mens Jon mortimer Rob Chaplin 16:56 07:56 02:30
34 8 220 Notime2loos Mixed Louis Wyness Louise Hanley 17:00 08:00 02:34
35 24 71 Stubbers Mens peter Dyer Craig Mattocks 17:02 08:02 02:36
36 9 215 The Marauding Manatees Mixed Holly White Shaun Challis 17:04 08:04 02:38
37 25 39 Hippoksen Maratonkerho Mens Tero Kinnunen Mika Rautiainen 17:05 08:05 02:39
38 26 81 Team BRJ Mens Ricardo Miller Simon Moore 17:06 08:06 02:40
39 4 107 Taunton Triathletes Womens Heather Pearce Hannah Baker 17:07 08:07 02:41
40 27 44 Iron Luck Mens Joshua Luck Thomas Irons 17:09 08:09 02:43
41 28 73 The Baby Makers Mens Ben Heslop Bobby Sherlock 17:17 08:17 02:51
42 29 69 The McKenna Brothers Mens Scott McKenna McKenna Stuart McKenna 17:18 08:18 02:52
43 30 3 The Drunkin Donuts Mens John North Peter Clayton 17:20 08:20 02:54
44 31 22 Richmond triathlon club Mens Ian scott Phil simmonds 17:24 08:24 02:58
45 32 11 Team AIMH Mens Iain Murray Andy Hamilton 17:25 08:25 02:59
46 10 214 Team Hattee Mixed Justin Hattee Caroline Hattee 17:25 08:25 02:59
47 33 2 Helvete Gutter Mens Kim Slater John Pryor 17:26 08:26 03:00
48 34 65 Gracey-Gray! Mens Pieter Gray Sam Grace 17:26 08:26 03:00
49 35 76 Penguins Mens David Holden-White Nicholas Smith 17:27 08:27 03:01
50 5 105 Tortoise & Hare Womens Lisa Baker Becky Jayne Newman 17:27 08:27 03:01
51 36 57 Ultra Vultures Mens James Whitehurst Zander Whitehurst 17:28 08:28 03:02
52 37 25 202 Penn St Mens Paul Yates Falk Andersson 17:31 08:31 03:05
53 38 36 U WOT M8 Mens Nick goddard Angus Blankenstein 17:32 08:32 03:06
54 11 206 Stumble and Splash Mixed Matt Charlton Caroline Evans 17:33 08:33 03:07
55 6 109 My team mate made me do this Womens Clare Connelly Penny Grayson 17:34 08:34 03:08
56 39 35 Total Racing A Mens Alan Dobson Martin Ormston 17:41 08:41 03:15
57 40 61 One last time Mens Hugo Parkinson John Grey 17:43 08:43 03:17
58 12 202 Fat Sue and Hairy Pete Mixed Peter Richardson Sue Van Huyssteen 17:43 08:43 03:17
59 41 30 Joint Ventre ITAUK Mens Chris Treliving Matteo Perazzini 17:46 08:46 03:20
60 42 60 Up shit creek but at least we brought our paddles Mens Jamie Stephenson Sam Hebburn 17:48 08:48 03:22
61 43 32 Not The Brownlee Brothers Mens Greg Wood Ale Wood 17:50 08:50 03:24
62 44 40 The Unsquashables Mens Chris Gregory Joe Burbank 17:53 08:53 03:27
63 45 47 Where's the bike leg? Mens Ross Kettle Andrew Hedges 17:55 08:55 03:29
64 46 63 Dragonflies Mens Matt Field Jason Coulson 18:02 09:02 03:36
65 47 26 Bosh Bros Mens Dominic Bosher Daniel Bosher 18:02 09:02 03:36
66 48 70 Seeyouatthefinishboys Mens Matthew Wilson Jon Dundee 18:02 09:02 03:36
67 13 219 Shaylor 10 Mixed Nick Shaylor Jenny Shaylor 18:02 09:02 03:36
68 49 42 MADFERRET Mens Chris Grimley Kevin Tomlinson 18:05 09:05 03:39
69 50 24 IPee-UPee Mens Dhiren Patel Gavin Clark 18:07 09:07 03:41
70 51 77 Cosmo Mens Richard Gliddon Adrian Kremer 18:07 09:07 03:41
71 7 110 Yorkies Womens Orna O'Toole Kirsten Poynter 18:08 09:08 03:42
72 52 41 A Geordie and a Frog Mens Michael Stobbs Jamie Guerin 18:09 09:09 03:43
73 53 21 T4 Camper Bums Mens Steve Proud Lee Thompson 18:15 09:15 03:49
74 54 67 Amphibious Allstars Mens Craig Miskin Paul Courtney 18:16 09:16 03:50
75 14 221 Billy No Mates SwimRun and Gardening club Mixed Christine Mardle Rick Wyatt 18:20 09:20 03:54
76 55 51 Challengers Mens Stuart Robinson Edward Howard 18:25 09:25 03:59
77 56 49 Not fast, mildly furious Mens Graeme Bell Ben Watts 18:25 09:25 03:59
78 57 28 West Country Wobblers Mens Tom Stokes Marcus Gaffney 18:26 09:26 04:00
79 8 102 Ladies with porpoise! Womens Sharon cousen Jane Curwean 18:27 09:27 04:01
80 9 106 Sweatin' 4 the Weddin' Womens Emma Ross Lucy Ross 18:29 09:29 04:03
81 15 203 Team Woburn Mixed Zoe Smith Gareth Allen 18:36 09:36 04:10
82 16 211 Lady and the tramp Mixed Paul Harris Alison Bell 18:42 09:42 04:16
83 58 13 Splash & Dash Mens Andrew Clark Danny Hughes 18:42 09:42 04:16
84 59 55 No Sharks Here Mens Tim Byrne Lee Grint 18:42 09:42 04:16
85 60 33 50 not out Mens Paul Walmsley Brian Mills 18:44 09:44 04:18
86 61 66 Arm Band-its Mens Rick McGrath James Boylan 18:45 09:45 04:19
87 17 208 Sink or Swim Mixed Jill Cadwgan Matthew Wilton 18:46 09:46 04:20
88 62 79 Puwash Mens Pete Haigh Mark Evans 18:47 09:47 04:21
89 63 80 Team Conqueror Mens John Bruce Richard Corkery 18:47 09:47 04:21
90 18 205 Swamp Monsters Mixed Nicola Rouse Simon Young 18:48 09:48 04:22
91 43 Gorilla Firm Fast Mens Stuart Mainland Knibb Jonathon Sheehan DNF
92 1 Team Happy Chappies Mens Dougie Cameron Andy Ferguson DNF
93 209 Cross the Finish Mixed Claire Harland Ross Manson DNF
94 46 johnian Mens john bowers Ian DNF
95 4 MTC Mens Richard Davies San Tou DNF
96 68 Are we there yet... Mens Gavin Rigg Stu Crawford DNF
97 10 HotLanta Mens Jason Bonander Drew Marlar DNF
98 29 Beauty & the Beast Mens Mark Hanlon Andrew Duggan DNF
99 56 Ulverston Tri Club Mixed Annaliese Sales Tom Southward DNF
100 62 Plodders Mens Anthony Oliver Simon Lowther DNF
101 101 Breca Belles Womens Sandie jardine Beverly Vasey DNF
102 112 Team RTC Womens Shirley Sneddon Karen Carter DNF
103 213 Sun City Strollers Mixed Kevin McGowan Kirstin McGowan DNF
104 16 Daydream believers. Mens Paul cole Andrew cole DNF