Breca Buttermere 2017

mens

Team number Category Team Name Name Nationality Teammate name Nationality
1 Mens Team Happy Chappies Dougie Cameron British Andy Ferguson British
2 Mens Helvete Gutter Kim Slater British John Pryor British
3 Mens The Drunkin Donuts John North British Peter Clayton British
4 Mens MTC Richard Davies British San Tou British
5 Mens The Rural Juror Dave Harry Welsh Greg Brock British
6 Mens No Goubunku Onoda Baynham-Hughes British Onoda Wilcock British (Yorkshire)
7 Mens Eat Swim Run Repeat Gez Davidson British Chris Wilson British
8 Mens Mix & Match Matthew Cockerill British Jon Pim British
9 Mens Fat Lads At The Back Again Carl Scott British Michael Barnes British
10 Mens HotLanta Jason Bonander American Drew Marlar American
11 Mens Team AIMH Iain Murray British Andy Hamilton British
12 Mens Cockerill Richard Hill British Matthew Cockerill British
13 Mens Splash & Dash Andrew Clark British Danny Hughes British
14 Mens Racetime Uberbikers Paul Lunn British Duncan Shea Simonds British
15 Mens David Burckett-St.Laurent David Burckett-St.Laurent British Oliver Masters British
16 Mens Daydream believers. Paul cole British Andrew cole British
17 Mens TheHHR2 Rick Stuart British Garry Beardwood British
18 Mens GreenlightPT Adam Gibson British David Glossy British
19 Mens Richmond tri's hard Jon mortimer British Rob Chaplin British
21 Mens T4 Camper Bums Steve Proud British Lee Thompson British
22 Mens Richmond triathlon club Ian scott British Phil simmonds British
23 Mens Physiohaus Multisport John Dennis British Max Dillon British
24 Mens IPee-UPee Dhiren Patel British Gavin Clark British
25 Mens 202 Penn St Paul Yates British Falk Andersson Swedish
26 Mens Bosh Bros Dominic Bosher British Daniel Bosher British
27 Mens Creaking Cowboys Jimmy d'Ath British Si Darke British
28 Mens West Country Wobblers Tom Stokes UK Marcus Gaffney UK
29 Mens Beauty & the Beast Mark Hanlon British Andrew Duggan British
30 Mens Joint Ventre ITAUK Chris Treliving English Matteo Perazzini Italian
31 Mens Norfolk n Good Andy British Nick British
32 Mens Not The Brownlee Brothers Greg Wood English Ale Wood English
33 Mens 50 not out Paul Walmsley British Brian Mills British
34 Mens Team CAMPZ.com André Hook German Wolfgang Grohé German
35 Mens Total Racing A Alan Dobson British Martin Ormston British
36 Mens U WOT M8 Nick goddard British Angus Blankenstein British
37 Mens North Shields Poly Paul Davies English James Anderson English
38 Mens Durham Tri (Staying Afloat) Peter mason British Jerry lloyd British
39 Mens Hippoksen Maratonkerho Tero Kinnunen Finland Mika Rautiainen Finland
40 Mens The Unsquashables Chris Gregory British Joe Burbank British
41 Mens A Geordie and a Frog Michael Stobbs UK Jamie Guerin French
42 Mens MADFERRET Chris Grimley British Kevin Tomlinson British
43 Mens Gorilla Firm Fast Stuart Mainland Knibb British Jonathon Sheehan British
44 Mens Iron Luck Joshua Luck British Thomas Irons British
45 Mens Team Milgrove James Lovegrove British Matt Miller British
46 Mens johnian john bowers british Ian British
47 Mens Where's the bike leg? Ross Kettle British Andrew Hedges British
48 Mens We're good at cycling Adam Blackshaw British Ewan Davidson British
49 Mens Not fast, mildly furious Graeme Bell English Ben Watts English
50 Mens Vertically Challenged Harry Coates British Graham Crammond British
51 Mens Norfolk n Chance Sam fairgrieve British Stu burton British
52 Mens Die Sparkle Wunderbruderz Knut Baadshaug Norway Alan Scott British
53 Mens Farnham Tri Paul Scott British Stephen Riley British
54 Mens Eddington Steven Lord British Andy Bruce British
55 Mens No Sharks Here Tim Byrne British Lee Grint British
57 Mens Ultra Vultures James Whitehurst United Kingdom Zander Whitehurst United Kingdom
58 Mens TEAM BREAD Matthew Smith British Phil Paterson British
59 Mens BasildonBoys Graham Booty British Andy jopson British
60 Mens Up shit creek but at least we brought our paddles Jamie Stephenson British Sam Hebburn British
61 Mens One last time Hugo Parkinson UK John Grey UK
62 Mens Plodders Anthony Oliver British Simon Lowther British
63 Mens Dragonflies Matt Field British Jason Coulson British
64 Mens The Three Musketeers Graeme Acheson British Oliver Murphy British
65 Mens Gracey-Gray! Pieter Gray British Sam Grace British
66 Mens Arm Band-its Rick McGrath Brittish James Boylan Brittish
67 Mens Amphibious Allstars Craig Miskin British Paul Courtney British
68 Mens Are we there yet... Gavin Rigg British Stu Crawford British
69 Mens The McKenna Brothers Scott McKenna McKenna British Stuart McKenna British
70 Mens Seeyouatthefinishboys Matthew Wilson British Jon Dundee British
71 Mens Stubbers peter Dyer British Craig Mattocks British
72 Mens LBT Seals James Mangeolles British Charles Hickman British
73 Mens The Baby Makers Ben Heslop British Bobby Sherlock British
74 Mens Kalahari Racing Snakes John Currie Irish Barry Colman Irish
75 Mens Taylormade James Botterill British Niall Rennie British
76 Mens Penguins David Holden-White British Nicholas Smith British
77 Mens Cosmo Richard Gliddon Australian Adrian Kremer Australian
78 Mens Hippocampes francois barou French Christophe Duval-Kieffer French
79 Mens Puwash Pete Haigh Welsh Mark Evans Welsh
80 Mens Team Conqueror John Bruce Australian Richard Corkery Australian
81 Mens Team BRJ Ricardo Miller UK Simon Moore UK
82 Mens Team Triathlon Hide-Away Ben Abdelnoor British Rob Green British
83 Mens 469 Ian Ashton British Tim Poate British
84 Mens Swedish Vikings Hampus Bergquist Swedish Hampus Bergquist Swedish
85 Mens The TASC Water Badgers Graeme Wilkinson British Peter Clayton British
86 Mens Challengers Stuart Robinson British Edward Howard British
87 Mens Bernardelli Davison paul bernardelli British Peter Davison British
88 Mens TBC Tom Briggs British Aaron Godden British
89 Mens Sevenoaks Richard Corker Welsh Mark Evans Welsh

Womens

Team number Category Team Name Name Nationality Teammate name Nationality
101 Womens Breca Belles Sandie jardine British Beverly Vasey British
102 Womens Ladies with porpoise! Sharon cousen British Jane Curwean British
103 Womens Two Broke Girls Kat Berry british Claire Shea-Simonds british
104 Womens Girls Wot Can Jenny Rice British Claire Wilson British
105 Womens Tortoise & Hare Lisa Baker british Becky Jayne Newman british
106 Womens Sweatin' 4 the Weddin' Emma Ross British (Scottish) Lucy Ross British (also Scottish!)
107 Womens Taunton Triathletes Heather Pearce British Hannah Baker British
109 Womens My team mate made me do this Clare Connelly UK Penny Grayson UK
110 Womens Yorkies Orna O'Toole English Kirsten Poynter English
111 Womens Tyne Triathlon Margarita Grigoriadi British Nicola Roper British
112 Womens Team RTC Shirley Sneddon British Karen Carter British
113 Womens Double trouble Joanna Cullen Cullen Irish SarahJane Cullen Irish

Mixed

Team number Category Team Name Name Nationality Teammate name Nationality
201 Mixed Streatham Stragglers Mike Field british Michele Chung british
202 Mixed Fat Sue and Hairy Pete Peter Richardson British Sue Van Huyssteen British
203 Mixed Team Woburn Zoe Smith British Gareth Allen British
204 Mixed Lady and the Gaylord Tania Whitby Australian Ady May British
205 Mixed Swamp Monsters Nicola Rouse British Simon Young British
206 Mixed Stumble and Splash Matt Charlton British Caroline Evans British
207 Mixed Prophets of Poseidon Marie Meldrum British Craig Dring British
208 Mixed Sink or Swim Jill Cadwgan British Matthew Wilton British
209 Mixed Cross the Finish Claire Harland British Ross Manson British
210 Mixed Pennypot plodders Alastair Simpson Uk Katie Simpson Uk
211 Mixed Lady and the tramp Paul Harris British Alison Bell British
212 Mixed Huss and Whiff Martin Andersen UK Julia Andersen UK
213 Mixed Sun City Strollers Kevin McGowan British Kirstin McGowan British
214 Mixed Team Hattee Justin Hattee British Caroline Hattee British
215 Mixed The Marauding Manatees Holly White British Shaun Challis British
216 Mixed The Royal Pair Laura Pankhurst British Alex Smith British
217 Mixed Runner beans Sarah Jackson British David Murray British
218 Mixed Turtles Becky Frankel British Ben British
219 Mixed Shaylor 10 Nick Shaylor British Jenny Shaylor British
220 Mixed Notime2loos Louis Wyness British Louise Hanley British
221 Mixed Billy No Mates SwimRun and Gardening club Christine Mardle British Rick Wyatt British
222 Mixed weswimrun.org Mike Alexander British Helen Skipper British
20 Mixed Bonnie and the Beast Stuart MacLeod British Bonnie van Wilgenburg Dutch
56 Mixed Ulverston Tri Club Annaliese Sales British Tom Southward British
223 Mixed Harvel Hashers Nick Tippey English Jessica Spears English
224 Mixed H2-0w Ryan Brown British Nicole Brown British