2019 Breca Bay of islands swimrun results

Men's
Place Bib Team name Name Nationality Name Nationality Category Time Difference
1 46 Swim 360 Matt Stanford New Zealand Carl O'Donnell New Zealand Mens 6:00:55.9 -
2 110 Perimeter Swimming's Flounder & Stumble Peter Campbell GB Matt Backler NZ Mens 6:14:22.6 +13:26.7
3 111 Runny Seamen Imports Christiaan Maarhuis NL Nicolas Badet FR Mens 6:31:45.1 +30:49.2
4 53 Gravelo Stephen Hurdley New Zealand Matt Earley New Zealand Mens 6:33:52.0 +32:56.1
5 21 Wet Rubbers Hamish McMillan New Zealander Ben Campbell-MacDonald New Zealander Mens 6:34:28.8 +33:32.9
6 85 Here we go! jean Markarian French Jamie Robertson New Zealand Mens 6:35:32.7 +34:36.8
7 32 SHAG Andrew Abakhan Canuck John 'Terminator' Ellis Kiwi Mens 6:51:42.9 +50:47.0
8 91 50 Fifty Chris Gordon NZ David Caseley NZ Mens 6:52:30.1 +51:34.2
9 86 VIGOROUS BUOY ON BOY ACTION!!! Ben Chidgey British Gregory Jack Bassam British Mens 6:55:27.2 +54:31.3
10 30 Brown Bear Express Neil Kench New Zealander Axel Wohlfarth German Mens 6:55:32.8 +54:36.9
11 93 Bondi Buoys Sean Tully AU Richard Breheny AU Mens 7:01:09.1 +1:00:13.2
12 76 Aquaphobia Josh Farry New Zealand Paul Cadman New Zealand Mens 7:06:40.3 +1:05:44.4
13 60 Forrest John Shanahan Shanahan New Zealand Nigel Barnes New Zealand Mens 7:08:44.2 +1:07:48.3
14 4 Young Dart and Old Fart Wayde Bradbury New Zealand Max Bradbury New Zealand Mens 7:12:20.7 +1:11:24.8
15 108 Mudfish II Ben Reid NZ Paul Abraas NZ Mens 7:16:29.2 +1:15:33.3
16 97 Conqur adventure Jason Lett NZ David Lett NZ Mens 7:20:56.9 +1:20:01.0
17 15 NetWork A Ian Jones New Zealand Ross Lockey New Zealand Mens 7:22:58.3 +1:22:02.4
18 96 Cha Jing Edward Gibb NZ Dylan Steeples NZ Mens 7:35:05.8 +1:34:09.9
19 64 Paddington Athletic Club David Wenham Australian Angus Rutherford Australian Mens 7:35:56.9 +1:35:01.0
20 90 1 & 11 go for it Jez Sherman NZ Zane McAlpine NZ Mens 7:40:59.5 +1:40:03.6
21 26 North South Luke Bakey Australian Richard Hall Australian Mens 7:43:24.5 +1:42:28.6
22 119 The Nervous Brecs Lewis Matthews GB Thomas Kearns AU Mens 7:45:18.8 +1:44:22.9
23 104 HANLIN matthew hansen NZ Jon Linyard NZ Mens 7:47:12.5 +1:46:16.6
24 58 Newstead Bulls Richard Spelman New Zealand Kirk Wotherspoon New Zealander Mens 7:49:10.5 +1:48:14.6
25 114 Sweet Sladybuoys Tom Slade NZ Michael Sweetman NZ Mens 7:57:36.1 +1:56:40.2
26 25 Pahrssed and Spuriahrs Robin Dawson New Zealand David Bennett New Zealand Mens 8:06:27.8 +2:05:31.9
27 38 Salty Balls Nic Gill Nz Jason NZ Mens 8:07:52.7 +2:06:56.8
28 8 Awesome Sauce Dan Feisst NZ Craig Gregory NZ Mens 8:25:23.6 +2:24:27.7
29 48 Group 2. Mark Cochrane NZ Paul Berry NZ Mens 8:30:01.5 +2:29:05.6
30 54 Team RC Jeromy Claridge Australian Gareth Rees Australian Mens 8:45:16.9 +2:44:21.0
31 94 BrecaBoys Simon Leach NZ Ralph Cabansag NZ Mens 8:50:51.8 +2:49:55.9
32 120 TheMovementClinic Cameron Pond NZ Gerard Bourdillon #N/A Mens 8:55:36.1 +2:54:40.2
33 50 McFry Neil Macphee Australian Peter Fry Australian Mens 8:58:44.6 +2:57:48.7
34 20 I fully trust you Oliver Smith British Clement Grech French Mens 9:05:37.7 +3:04:41.8
35 105 Island Sloggers Derek Ferigo NZ Ian Mackenzie NZ Mens 9:09:16.0 +3:08:20.1
36 74 Swapped at birth Scott Noyes New Zealand Cam Lewis New Zealand Mens 9:10:44.6 +3:09:48.7
37 89 Team FIFO Chris Lett New Zealand Johnathon Scott New Zealand Mens 9:18:13.0 +3:17:17.1
38 124 Are we there yet? John Connell AU Roger Fry AU Mens 9:23:47.9 +3:22:52.0
39 99 El Gato Gordo Paul Lagerman NZ Alonso Paredes CL Mens 9:28:34.8 +3:27:38.9
40 72 Orewa Blues Mark Fergus NZ Shane Burke NZ Mens 9:33:16.8 +3:32:20.9
41 59 Pair of Winos Robin Collis New Zealand Simon Fell New Zealand Mens 9:49:54.9 +3:48:59.0
42 29 Fat and Curious Felipe Vidal Brazilian Cassio Vidal Brazilian Mens 10:02:16.8 +4:01:20.9
43 63 Bitter Midgets Jackson Stewart New Zealand Aaron Russell New Zealand Mens 10:06:26.5 +4:05:30.6
44 122 The flying foxes Jeremy Rimene NZ Nick Stillwell NZ Mens 10:23:02.6 +4:22:06.7
45 34 McNeill Brett ONeill Australian McNeill Australian Mens 10:52:37.3 +4:51:41.4
Women's
Place Bib Team name Name Nationality Name Nationality Category Time Difference
1 106 Kiwi and Haggis Rebecca Swainson NZ Kirsty Wood GB Womens 6:58:48.1 -
2 126 Tepid turtles Rebecca Bryant New Zealand Meagan Barfoot New Zealand Womens 7:09:01.0 +10:12.9
3 10 True Blue Swim Runners Laurence Gay NZ Emily Rowbotham NZ Womens 7:24:51.9 +26:03.8
4 71 Louise Sherman Louise Sherman New Zealand Louise Sherman New Zealand Womens 7:50:18.6 +51:30.5
5 68 GC USGO Heidi Sowerby Australian Lisa Ross Australian Womens 7:51:59.6 +53:11.5
6 51 L & J Julia Cree NZ Louise Bockett NZ Womens 8:01:49.7 +1:03:01.6
7 3 SUNNY SIDE SANDRA BOUBEE NEW ZEALANDER NAOMI DAVOREN NEW ZEALANDER Womens 8:06:14.6 +1:07:26.5
8 79 Mamma shark Hester Hilbink Nz Nicola Bennett Nz Womens 8:17:50.7 +1:19:02.6
9 22 Double trouble Clare McVerry New Zealander Katie McVerry New Zealander Womens 8:19:45.2 +1:20:57.1
10 23 Team HardCor Teresa Mumby New Zealand Jane Ganley NZ Womens 8:58:31.3 +1:59:43.2
11 27 TRI FACTOR MICHELLE MCCONCHIE NZ LIDIA BELLES-ESCRIG NZ Womens 8:59:44.0 +2:00:55.9
12 113 Sister Act Sharon Blegg AU Deanna Blegg AU Womens 9:07:57.2 +2:09:09.1
13 98 Diamonds & Pearls Tanya Lavington NZ Angela Clothier NZ Womens 9:09:26.8 +2:10:38.7
14 100 Floatsome and Jetsome Kerryn Barker NZ Amanda Trass NZ Womens 9:12:03.0 +2:13:14.9
15 87 CTC Chicks Sue Brewster European Shannon Whitta Cook Islands Womens 9:31:29.5 +2:32:41.4
16 37 Sisters of the Eternal Moon Corinne Fowler NZ / British Stacey Chait Canadian Womens 9:58:15.0 +2:59:26.9
17 40 Tortoises Oonagh Turner British Liz Johns British Womens 10:06:00.4 +3:07:12.3
18 5 Why Take the Ferry? Liz Palmer NZ Kelley Robinson NZ Womens 10:13:24.7 +3:14:36.6
19 2 Slippery Slope Michele Frey New Zealand Emma Mackie New Zealand Womens 10:23:02.6 +3:24:14.5
20 18 The GO Girls Anna Yeates New Zealand Avon O'Grady New Zealand Womens 10:36:00.7 +3:37:12.6
21 11 Fish out of water Karlie Price Australian Jane Gordon Australian Womens 11:09:59.0 +4:11:10.9
Mixed
Place Bib Team name Name Nationality Name Nationality Category Time Difference
1 116 Team Fastlane Russell Smith NZ Victoria Wiltshire GB Mixed 6:48:54.7 -
2 35 Trident MSO Kate Shedden Australia David Stroud Australian Mixed 7:04:35.3 +15:40.6
3 56 Thunderbolt and Lightning very very frig Nicholas Jessen New Zealand Tammy Reed New Zealand Mixed 7:12:53.8 +23:59.1
4 6 Runny Seamen 1 Sarah Mortimer New Zealand Richard Dent New Zealander Mixed 7:17:38.6 +28:43.9
5 92 At Least 2 Characters Claire Kirby NZ Albie Rothman NZ Mixed 7:29:56.9 +41:02.2
6 82 Rotorua Sports Osteo Femke hilbink new zealander Paul Button New Zealander Mixed 7:32:54.9 +44:00.2
7 118 Team TOSA Tom Jacka NZ Lisa Blakemore NZ Mixed 7:34:03.9 +45:09.2
8 112 Short n Sweet Brendon Hughes NZ Renee Hunt NZ Mixed 7:37:47.7 +48:53.0
9 28 Flip'n Trip Francesca Harris New Zealander Jarod Spencer New Zealander Mixed 7:45:04.0 +56:09.3
10 102 For Gondor Amanda Robinson NZ Christian Ruegg US Mixed 7:47:25.1 +58:30.4
11 42 Brown Sugar Kylie Brown NZ Pakeha Danny Brown NZ Pakeha Mixed 8:00:22.8 +1:11:28.1
12 101 FlyingScotts Gemma Scott GB Chris Scott GB Mixed 8:05:08.8 +1:16:14.1
13 123 Sea Sick Ryan Cattin NZ Emilie Mendez NZ Mixed 8:06:56.8 +1:18:02.1
14 55 The teachers Christophe Grégoire Belgian Varsalano Aurélie Belgian Mixed 8:10:20.7 +1:21:26.0
15 117 Team Inspire Alexander Waite NZ Sophie Robinson GB Mixed 8:12:55.4 +1:24:00.7
16 44 Tri Mate Shark Bait Tanja Lempriere German Shane Yeates New Zealand Mixed 8:14:46.5 +1:25:51.8
17 62 Beauty and the Bald Murray Taylor New Zealander June Hardacre New Zealander Mixed 8:36:07.1 +1:47:12.4
18 70 Just slightly above average couple Hannah Klein New Zealand Ash Weeks New Zealand Mixed 8:40:23.0 +1:51:28.3
19 95 Broxtowe spotted Newts Christopher Birley GB Melissa Denman GB Mixed 8:44:49.5 +1:55:54.8
20 47 JillIan Ian Hanmore New Zealand Jill Hanmore New Zealand Mixed 8:45:13.6 +1:56:18.9
21 12 Slacker and the Hell Hound Caro Gates NZ Alex Grigg NZ Mixed 8:45:30.8 +1:56:36.1
22 17 Mountain Snails John Hancock Kiwi Anna Marshall Kiwi Mixed 8:46:35.5 +1:57:40.8
23 49 Whangarei Physio Ali Mchugh #N/A Scott Parker #N/A Mixed 8:51:35.0 +2:02:40.3
24 36 Nelson Novices Eileen Searle New Zealand Rob Searle New Zealand Mixed 8:52:34.6 +2:03:39.9
25 57 Shredding for the wedding Chris Browne New Zealand Deidre Knight New Zealand Mixed 8:56:57.3 +2:08:02.6
26 115 Swim Stars Harald Eltvedt FR Angèle Lepetit FR Mixed 8:57:01.1 +2:08:06.4
27 14 We're only here for the BBQ! Louise Kelly New Zealander Mark Pihema New Zealander Mixed 8:57:05.6 +2:08:10.9
28 19 Team Kandy Andrew Young New Zealand Karen Markin New Zealand Mixed 8:57:47.1 +2:08:52.4
29 73 Land-Fish Richard Elmer-English NZ Karin Herbst NZ Mixed 9:15:27.9 +2:26:33.2
30 43 Sivewrights Michelle Lyons New Zealand Shannon New Zealand Mixed 9:18:41.1 +2:29:46.4
31 109 Orewa Masters Sharon Campbell NZ Warwick Sisson NZ Mixed 9:24:07.0 +2:35:12.3
32 83 Forked in the Heads Nicola Dearnley Kiwi Bill Miles Kiwi Mixed 9:30:58.4 +2:42:03.7
33 121 Trimaasters Peter Maas NZ Shan Maas NZ Mixed 9:41:51.1 +2:52:56.4
34 107 Los Barcelonetos Alejandro Paredes CL Ruth Mariñosa ES Mixed 9:44:01.9 +2:55:07.2
35 66 Never Say Never Adam Evans British Sarah Gray Uk Mixed 9:53:25.0 +3:04:30.3
36 33 Eight-thirty-five-97 Mark Bryan NZ Keri Bryan NZ Mixed 10:21:40.9 +3:32:46.2
37 88 Team 120 Louise Shambrook New Zealand Philip Shambrook New Zealand Mixed 10:23:02.6 +3:34:07.9
38 31 R-Duo-Arhs Krissteen Smth New zealand John French New Zealand Mixed 11:17:09.0 +4:28:14.3
39 80 Can't die, won't die. Brent Tucker New Zealander Vicki Woolley New Zealander Mixed 11:21:57.2 +4:33:02.5
- 41 Goat meets Water TRACEY MCKINSTRY PAPUA NEW GUINEA ROBERT DIMOND NEW ZEALAND Mixed DNF -
- 65 The Crazy Germans Ariane Lauk German Jörn Lauk German Mixed DNF -
Overall
Place Bib Team name Name Nationality Name Nationality Category Time Difference
1 46 Swim 360 Matt Stanford New Zealand Carl O'Donnell New Zealand Mens 6:00:55.9 -
2 110 Perimeter Swimming's Flounder & Stumble Peter Campbell GB Matt Backler NZ Mens 6:14:22.6 +13:26.7
3 111 Runny Seamen Imports Christiaan Maarhuis NL Nicolas Badet FR Mens 6:31:45.1 +30:49.2
4 53 Gravelo Stephen Hurdley New Zealand Matt Earley New Zealand Mens 6:33:52.0 +32:56.1
5 21 Wet Rubbers Hamish McMillan New Zealander Ben Campbell-MacDonald New Zealander Mens 6:34:28.8 +33:32.9
6 85 Here we go! jean Markarian French Jamie Robertson New Zealand Mens 6:35:32.7 +34:36.8
7 116 Team Fastlane Russell Smith NZ Victoria Wiltshire GB Mixed 6:48:54.7 +47:58.8
8 32 SHAG Andrew Abakhan Canuck John 'Terminator' Ellis Kiwi Mens 6:51:42.9 +50:47.0
9 91 50 Fifty Chris Gordon NZ David Caseley NZ Mens 6:52:30.1 +51:34.2
10 86 VIGOROUS BUOY ON BOY ACTION!!! Ben Chidgey British Gregory Jack Bassam British Mens 6:55:27.2 +54:31.3
11 30 Brown Bear Express Neil Kench New Zealander Axel Wohlfarth German Mens 6:55:32.8 +54:36.9
12 106 Kiwi and Haggis Rebecca Swainson NZ Kirsty Wood GB Womens 6:58:48.1 +57:52.2
13 93 Bondi Buoys Sean Tully AU Richard Breheny AU Mens 7:01:09.1 +1:00:13.2
14 35 Trident MSO Kate Shedden Australia David Stroud Australian Mixed 7:04:35.3 +1:03:39.4
15 76 Aquaphobia Josh Farry New Zealand Paul Cadman New Zealand Mens 7:06:40.3 +1:05:44.4
16 60 Forrest John Shanahan Shanahan New Zealand Nigel Barnes New Zealand Mens 7:08:44.2 +1:07:48.3
17 126 Tepid turtles Rebecca Bryant New Zealand Meagan Barfoot New Zealand Womens 7:09:01.0 +1:08:05.1
18 4 Young Dart and Old Fart Wayde Bradbury New Zealand Max Bradbury New Zealand Mens 7:12:20.7 +1:11:24.8
19 56 Thunderbolt and Lightning very very frig Nicholas Jessen New Zealand Tammy Reed New Zealand Mixed 7:12:53.8 +1:11:57.9
20 108 Mudfish II Ben Reid NZ Paul Abraas NZ Mens 7:16:29.2 +1:15:33.3
21 6 Runny Seamen 1 Sarah Mortimer New Zealand Richard Dent New Zealander Mixed 7:17:38.6 +1:16:42.7
22 97 Conqur adventure Jason Lett NZ David Lett NZ Mens 7:20:56.9 +1:20:01.0
23 15 NetWork A Ian Jones New Zealand Ross Lockey New Zealand Mens 7:22:58.3 +1:22:02.4
24 10 True Blue Swim Runners Laurence Gay NZ Emily Rowbotham NZ Womens 7:24:51.9 +1:23:56.0
25 92 At Least 2 Characters Claire Kirby NZ Albie Rothman NZ Mixed 7:29:56.9 +1:29:01.0
26 82 Rotorua Sports Osteo Femke hilbink new zealander Paul Button New Zealander Mixed 7:32:54.9 +1:31:59.0
27 118 Team TOSA Tom Jacka NZ Lisa Blakemore NZ Mixed 7:34:03.9 +1:33:08.0
28 96 Cha Jing Edward Gibb NZ Dylan Steeples NZ Mens 7:35:05.8 +1:34:09.9
29 64 Paddington Athletic Club David Wenham Australian Angus Rutherford Australian Mens 7:35:56.9 +1:35:01.0
30 112 Short n Sweet Brendon Hughes NZ Renee Hunt NZ Mixed 7:37:47.7 +1:36:51.8
31 90 1 & 11 go for it Jez Sherman NZ Zane McAlpine NZ Mens 7:40:59.5 +1:40:03.6
32 26 North South Luke Bakey Australian Richard Hall Australian Mens 7:43:24.5 +1:42:28.6
33 28 Flip'n Trip Francesca Harris New Zealander Jarod Spencer New Zealander Mixed 7:45:04.0 +1:44:08.1
34 119 The Nervous Brecs Lewis Matthews GB Thomas Kearns AU Mens 7:45:18.8 +1:44:22.9
35 104 HANLIN matthew hansen NZ Jon Linyard NZ Mens 7:47:12.5 +1:46:16.6
36 102 For Gondor Amanda Robinson NZ Christian Ruegg US Mixed 7:47:25.1 +1:46:29.2
37 58 Newstead Bulls Richard Spelman New Zealand Kirk Wotherspoon New Zealander Mens 7:49:10.5 +1:48:14.6
38 71 Louise Sherman Louise Sherman New Zealand Louise Sherman New Zealand Womens 7:50:18.6 +1:49:22.7
39 68 GC USGO Heidi Sowerby Australian Lisa Ross Australian Womens 7:51:59.6 +1:51:03.7
40 114 Sweet Sladybuoys Tom Slade NZ Michael Sweetman NZ Mens 7:57:36.1 +1:56:40.2
41 42 Brown Sugar Kylie Brown NZ Pakeha Danny Brown NZ Pakeha Mixed 8:00:22.8 +1:59:26.9
42 51 L & J Julia Cree NZ Louise Bockett NZ Womens 8:01:49.7 +2:00:53.8
43 101 FlyingScotts Gemma Scott GB Chris Scott GB Mixed 8:05:08.8 +2:04:12.9
44 3 SUNNY SIDE SANDRA BOUBEE NEW ZEALANDER NAOMI DAVOREN NEW ZEALANDER Womens 8:06:14.6 +2:05:18.7
45 25 Pahrssed and Spuriahrs Robin Dawson New Zealand David Bennett New Zealand Mens 8:06:27.8 +2:05:31.9
46 123 Sea Sick Ryan Cattin NZ Emilie Mendez NZ Mixed 8:06:56.8 +2:06:00.9
47 38 Salty Balls Nic Gill Nz Jason NZ Mens 8:07:52.7 +2:06:56.8
48 55 The teachers Christophe Grégoire Belgian Varsalano Aurélie Belgian Mixed 8:10:20.7 +2:09:24.8
49 117 Team Inspire Alexander Waite NZ Sophie Robinson GB Mixed 8:12:55.4 +2:11:59.5
50 44 Tri Mate Shark Bait Tanja Lempriere German Shane Yeates New Zealand Mixed 8:14:46.5 +2:13:50.6
51 79 Mamma shark Hester Hilbink Nz Nicola Bennett Nz Womens 8:17:50.7 +2:16:54.8
52 22 Double trouble Clare McVerry New Zealander Katie McVerry New Zealander Womens 8:19:45.2 +2:18:49.3
53 8 Awesome Sauce Dan Feisst NZ Craig Gregory NZ Mens 8:25:23.6 +2:24:27.7
54 48 Group 2. Mark Cochrane NZ Paul Berry NZ Mens 8:30:01.5 +2:29:05.6
55 62 Beauty and the Bald Murray Taylor New Zealander June Hardacre New Zealander Mixed 8:36:07.1 +2:35:11.2
56 70 Just slightly above average couple Hannah Klein New Zealand Ash Weeks New Zealand Mixed 8:40:23.0 +2:39:27.1
57 95 Broxtowe spotted Newts Christopher Birley GB Melissa Denman GB Mixed 8:44:49.5 +2:43:53.6
58 47 JillIan Ian Hanmore New Zealand Jill Hanmore New Zealand Mixed 8:45:13.6 +2:44:17.7
59 54 Team RC Jeromy Claridge Australian Gareth Rees Australian Mens 8:45:16.9 +2:44:21.0
60 12 Slacker and the Hell Hound Caro Gates NZ Alex Grigg NZ Mixed 8:45:30.8 +2:44:34.9
61 17 Mountain Snails John Hancock Kiwi Anna Marshall Kiwi Mixed 8:46:35.5 +2:45:39.6
62 94 BrecaBoys Simon Leach NZ Ralph Cabansag NZ Mens 8:50:51.8 +2:49:55.9
63 49 Whangarei Physio Ali Mchugh NZ Scott Parker NZ Pakeha Mixed 8:51:35.0 +2:50:39.1
64 36 Nelson Novices Eileen Searle New Zealand Rob Searle New Zealand Mixed 8:52:34.6 +2:51:38.7
65 120 TheMovementClinic Cameron Pond NZ Gerard Bourdillon NZ Mens 8:55:36.1 +2:54:40.2
66 57 Shredding for the wedding Chris Browne New Zealand Deidre Knight New Zealand Mixed 8:56:57.3 +2:56:01.4
67 115 Swim Stars Harald Eltvedt FR Angèle Lepetit FR Mixed 8:57:01.1 +2:56:05.2
68 14 We're only here for the BBQ! Louise Kelly New Zealander Mark Pihema New Zealander Mixed 8:57:05.6 +2:56:09.7
69 19 Team Kandy Andrew Young New Zealand Karen Markin New Zealand Mixed 8:57:47.1 +2:56:51.2
70 23 Team HardCor Teresa Mumby New Zealand Jane Ganley NZ Womens 8:58:31.3 +2:57:35.4
71 50 McFry Neil Macphee Australian Peter Fry Australian Mens 8:58:44.6 +2:57:48.7
72 27 TRI FACTOR MICHELLE MCCONCHIE NZ LIDIA BELLES-ESCRIG NZ Womens 8:59:44.0 +2:58:48.1
73 20 I fully trust you Oliver Smith British Clement Grech French Mens 9:05:37.7 +3:04:41.8
74 113 Sister Act Sharon Blegg AU Deanna Blegg AU Womens 9:07:57.2 +3:07:01.3
75 105 Island Sloggers Derek Ferigo NZ Ian Mackenzie NZ Mens 9:09:16.0 +3:08:20.1
76 98 Diamonds & Pearls Tanya Lavington NZ Angela Clothier NZ Womens 9:09:26.8 +3:08:30.9
77 74 Swapped at birth Scott Noyes New Zealand Cam Lewis New Zealand Mens 9:10:44.6 +3:09:48.7
78 100 Floatsome and Jetsome Kerryn Barker NZ Amanda Trass NZ Womens 9:12:03.0 +3:11:07.1
79 73 Land-Fish Richard Elmer-English NZ Karin Herbst NZ Mixed 9:15:27.9 +3:14:32.0
80 89 Team FIFO Chris Lett New Zealand Johnathon Scott New Zealand Mens 9:18:13.0 +3:17:17.1
81 43 Sivewrights Michelle Lyons New Zealand Shannon New Zealand Mixed 9:18:41.1 +3:17:45.2
82 124 Are we there yet? John Connell AU Roger Fry AU Mens 9:23:47.9 +3:22:52.0
83 109 Orewa Masters Sharon Campbell NZ Warwick Sisson NZ Mixed 9:24:07.0 +3:23:11.1
84 99 El Gato Gordo Paul Lagerman NZ Alonso Paredes CL Mens 9:28:34.8 +3:27:38.9
85 83 Forked in the Heads Nicola Dearnley Kiwi Bill Miles Kiwi Mixed 9:30:58.4 +3:30:02.5
86 87 CTC Chicks Sue Brewster European Shannon Whitta Cook Islands Womens 9:31:29.5 +3:30:33.6
87 72 Orewa Blues Mark Fergus NZ Shane Burke NZ Mens 9:33:16.8 +3:32:20.9
88 121 Trimaasters Peter Maas NZ Shan Maas NZ Mixed 9:41:51.1 +3:40:55.2
89 107 Los Barcelonetos Alejandro Paredes CL Ruth Mariñosa ES Mixed 9:44:01.9 +3:43:06.0
90 59 Pair of Winos Robin Collis New Zealand Simon Fell New Zealand Mens 9:49:54.9 +3:48:59.0
91 66 Never Say Never Adam Evans British Sarah Gray Uk Mixed 9:53:25.0 +3:52:29.1
92 37 Sisters of the Eternal Moon Corinne Fowler NZ / British Stacey Chait Canadian Womens 9:58:15.0 +3:57:19.1
93 29 Fat and Curious Felipe Vidal Brazilian Cassio Vidal Brazilian Mens 10:02:16.8 +4:01:20.9
94 40 Tortoises Oonagh Turner British Liz Johns British Womens 10:06:00.4 +4:05:04.5
95 63 Bitter Midgets Jackson Stewart New Zealand Aaron Russell New Zealand Mens 10:06:26.5 +4:05:30.6
96 5 Why Take the Ferry? Liz Palmer NZ Kelley Robinson NZ Womens 10:13:24.7 +4:12:28.8
97 33 Eight-thirty-five-97 Mark Bryan NZ Keri Bryan NZ Mixed 10:21:40.9 +4:20:45.0
98 122 The flying foxes Jeremy Rimene NZ Nick Stillwell NZ Mens 10:23:02.6 +4:22:06.7
98 2 Slippery Slope Michele Frey New Zealand Emma Mackie New Zealand Womens 10:23:02.6 +4:22:06.7
98 88 Team 120 Louise Shambrook New Zealand Philip Shambrook New Zealand Mixed 10:23:02.6 +4:22:06.7
101 18 The GO Girls Anna Yeates New Zealand Avon O'Grady New Zealand Womens 10:36:00.7 +4:35:04.8
102 34 McNeill Brett ONeill Australian McNeill Australian Mens 10:52:37.3 +4:51:41.4
103 11 Fish out of water Karlie Price Australian Jane Gordon Australian Womens 11:09:59.0 +5:09:03.1
104 31 R-Duo-Arhs Krissteen Smth New zealand John French New Zealand Mixed 11:17:09.0 +5:16:13.1
105 80 Can't die, won't die. Brent Tucker New Zealander Vicki Woolley New Zealander Mixed 11:21:57.2 +5:21:01.3
- 41 Goat meets Water TRACEY MCKINSTRY PAPUA NEW GUINEA ROBERT DIMOND NEW ZEALAND Mixed DNF -
- 65 The Crazy Germans Ariane Lauk German Jörn Lauk German Mixed DNF -