Breca Buttermere Results 2018

Mens

PLACE TEAM NUMBER TEAM NAME CATEGORY NAME FINISH CLOCK TIME BEHIND
1 150 ARK Swimrun Bruderwunderz Mens Alan Scott | Max Wolke 14:36:10 6:06:10
2 178 Team Race-Sponge Mens Duncan Shea-Simonds | Paul Lunn 14:53:46 6:23:46 00:17:36
3 159 Team FFH Mens steve williams | Nigel Edginton 15:16:11 6:46:11 00:40:01
4 181 Team LFTC Mens Matthew Stevens | Rob Coates 15:31:26 7:01:26 00:55:16
5 167 Endless Summer Mens George Noble | Ryan Watt 15:42:01 7:12:01 01:05:51
6 184 Baggy Breakfast Club Mens Stephen Baker | Ben Lambert 15:46:58 7:16:58 01:10:48
7 111 Hills and spills Mens Matthew Cockerill | Richard Hill 15:47:08 7:17:08 01:10:58
8 125 Helm Hill Oldies Mens Rick Stuart | Garry Beardwood 15:49:10 7:19:10 01:13:00
9 121 Eddington Mens Andrew Bruce | Steven Lord 15:50:04 7:20:04 01:13:54
10 183 BRAT Mens Nick Huntley | Steve Titmarsh 16:15:10 7:45:10 01:39:00
11 160 Super Subs Mens Martin Bergelin | Henrik Strˆmblad 16:16:20 7:46:20 01:40:10
12 132 Black Sands on tour Mens Ben Chidgey | Unknown 16:16:57 7:46:57 01:40:47
13 180 Team Bodylab Mens Chris Wilson | |Richard Stabler 16:22:40 7:52:40 01:46:30
14 123 Off The Hook Mens Toby Hook | Marcus Hook 16:26:38 7:56:38 01:50:28
15 129 SWIMRUN LINCOLN Mens Tom Gelder | DAVIDE MOLINARIO 16:35:32 8:05:32 01:59:22
16 135 Peanut butter and Jelly Mens Loren Kock | Charlie Kickham 16:40:59 8:10:59 02:04:49
17 118 Ketton Panthers Mens Justin Hattee | Matt Parkinson 16:44:15 8:14:15 02:08:05
18 101 Dexys Midnight Swimrunners Mens James Parsons | Chris Clark 16:49:26 8:19:26 02:13:16
19 122 Sirius Mens Thomas Staley | Asher Haynes 16:52:24 8:22:24 02:16:14
20 148 Farnham Triathlon Club Mens Stephen Riley | Paul Scott 16:53:41 8:23:41 02:17:31
21 103 Slapnut Magoos Mens Greg Price | Paul Freeman 16:53:51 8:23:51 02:17:41
22 173 Team Intrinsic Mens Chris Roberts | Matt Cox 17:03:09 8:33:09 02:26:59
23 142 The Baby Makers Mens Robert Sherlock | Ben Heslop 17:13:50 8:43:50 02:37:40
24 136 Metamorphosis Mens John Steel | Jack Wrigley 17:22:26 8:52:26 02:46:16
25 113 One and a half IronMen Mens Jonathan Pim | Robert 17:27:32 8:57:32 02:51:22
26 120 No race for old men Mens Philip Simmonds | Ian Scott 17:33:23 9:03:23 02:57:13
27 140 Tied & Tested Mens Nick Mortimer | Rob Savin 17:35:45 9:05:45 02:59:35
28 144 Flatlanders Mens Doug Wylie | Alan Brown 17:40:28 9:10:28 03:04:18
29 170 Body Basics Mens Andrew Gamble | Tim Whincup 17:42:16 9:12:16 03:06:06
30 128 Who's More Foolish, the fool, or the fool who foll Mens chris fulford | Sammy J Hatch 17:44:25 9:14:25 03:08:15
31 114 Wrekin College Triathlon Club Mens John Warburton | Phil Goodwin 17:52:14 9:22:14 03:16:04
32 163 With a Porpoise Mens Stewart Jones | Mark Postlewaite 17:56:36 9:26:36 03:20:26
33 146 Bosh Bros Mens Dominic Bosher | Daniel Bosher 18:01:42 9:31:42 03:25:32
34 168 HILL IS BEST Mens Christian Hill | Marcello Distefano 18:08:32 9:38:32 03:32:22
35 139 Notable Mermen Mens Tom Thorpe | Nick Kaderbhai 18:09:44 9:39:44 03:33:34
36 127 Unsquashables Mens Chris Gregory | Joe Burbank 18:10:31 9:40:31 03:34:21
37 143 RIDGERS Mens BEN RIDGERS | Chris Ridgers 18:13:04 9:43:04 03:36:54
38 161 Team Dandy Mens Andy Newnham | Darren Grounds 18:31:05 10:01:05 03:54:55
39 112 The two Tomís Mens Tommi Gillingwater | Tom Byrne 18:32:17 10:02:17 03:56:07
40 119 Doctor Doctor Mens Jonathan Bannard-Smith | Huw Ricketts 18:33:15 10:03:15 03:57:05
41 104 The Misfits Mens Jason Scott | John Doyle 18:34:04 10:04:04 03:57:54
42 124 Bald fox Mens Mark Simpson | Gareth Rosser 18:35:49 10:05:49 03:59:39
43 105 Team WTF Are We Doing Here Mens Steve Elliot | Adrian Seymour 18:36:21 10:06:21 04:00:11
44 155 Mucked Belly Mens Steven Proud | Lee Thompson 18:38:05 10:08:05 04:01:55
DNF 108 40-year-old virgins Mens Ben Norman | Richard Brown
DNF 172 Milgrove Mens James Lovegrove | Matt Miller
DNF 147 Equipe Mange Tout Mens Anthony Turner | Charles Platts

WOMENS

PLACE TEAM NUMBER TEAM NAME CATEGORY NAME FINISH CLOCK TIME BEHIND
1 133 Girls Wot Can Womens Jenny Rice | Claire Wilson 15:44:32 7:14:32
2 164 North meets South Womens Nicola Roper | Margarita Grigoriadi 16:00:08 7:30:08 0:15:36
3 182 Coast 2 Detourers Womens Lauren Munro-Bennett | Nichola Jackson 16:13:15 7:43:15 0:28:43
4 116 Team Axolotl Womens Abey Lawrence | Robyn Hawxby 16:27:13 7:57:13 0:42:41
5 166 Fearless Freedom Womens Michelle Reeves | Suzy Hawkins 16:36:56 8:06:56 0:52:24
6 156 Goosey Loosey and Turkey Lurkey Womens Lisa Baker | Becky Frankel 17:11:03 8:41:03 1:26:31
7 185 Dock Side Swimmers Womens Gemma Bardsley|Helen Croydon 17:55:47 9:25:47 2:11:15
8 131 Thelma and Louise Womens Lucy Wilson-Shaw | Emilie Pottle 18:20:21 9:50:21 2:35:49
DNF 149 Buzzard Belles Womens Fiona Towell | Alexandra Ridout

Mixed

PLACE TEAM NUMBER TEAM NAME CATEGORY NAME FINISH CLOCK TIME BEHIND
1 107 Ben and fliss Mixed Felicity Hannon | Benjamin Bussmann 15:16:17 6:46:17
2 134 Team Russell Mixed Cathy Russell | Jonathan Russell 15:19:00 6:49:00 0:02:43
3 162 team matahi Mixed castagno elise | cabanes david 15:44:47 7:14:47 0:28:30
4 126 Team Buis Mixed James Buis | Clare Buis 16:06:54 7:36:54 0:50:37
5 138 Huss and Whiff Mixed Martin Andersen | Julia Andersen 16:11:48 7:41:48 0:55:31
6 171 White Rock Raiders Mixed Katie Silva | Richard Tanguy 16:17:41 7:47:41 1:01:24
7 102 Herepath Heros Mixed joanna Carritt | Darren Hacker 16:32:46 8:02:46 1:16:29
8 157 cap blanc nez Mixed Philippe Londero | Delattre 16:58:55 8:28:55 1:42:38
9 130 The person who came up with our team name is out o Mixed Alice Spurr | Oliver Thorkil Bentsen 17:28:53 8:58:53 2:12:36
10 117 Sink or Swim Mixed Andy Chapman Gibbs | Petra Chapman Gibbs 17:40:11 9:10:11 2:23:54
11 151 Jen and Sam Mixed Sam Bramah | Jenny Ward 17:43:08 9:13:08 2:26:51
12 152 Jontash Mixed Jonathan Evans | Natasha Walsh 18:10:33 9:40:33 2:54:16
13 145 The Needy Lords Mixed Harry Needs | Rachel Lord 18:29:10 9:59:10 3:12:53
14 109 Pet-Names Mixed Peter Smith | Naomi Robertson 19:00:23 10:30:23 3:44:06
15 179 Sun City Vets Mixed Kevin McGowan | Judith Shotton 19:04:02 10:34:02 3:47:45