Breca Buttermere 2019 Results

Overall
Place Bib Team name Teammate 1 Teammate 1 Category Time Behind
1 218 ARK Bruderwunderz alan scott Knut Baadshaug Mens 3:28:12.5 -
2 227 Red Top Swim Victoria Park Harriers Andy Summers Pete Dyson Mens 3:35:21.1 +7:08.6
3 206 Jackson Smith Adam Jackson Alex Smith Mens 3:48:27.5 +20:15.0
4 208 Drag2Zero Dragging Slayer Paul Slaymaker Chris Goodfellow Mens 3:55:38.4 +27:25.9
5 191 Full Send to the End Josh Holman Alistair Steele Mens 3:59:39.1 +31:26.6
6 177 Team Bread Matthew Smith Phil Paterson Mens 4:03:10.7 +34:58.2
7 220 Team Headhero Vallance Piers Vallance Claire Vallance Mixed 4:05:08.2 +36:55.7
8 217 Fliss and Ben Benjamin Bussmann Felicity Hannon Mixed 4:05:22.4 +37:09.9
9 198 Keen2Tri Swimrun Will Raiment Stephen Titmarsh Mens 4:07:44.7 +39:32.2
10 150 We've Got Issues TINA Wilson Dean Kirkham Mixed 4:15:30.9 +47:18.4
11 181 Over WHAT Hill Nick Downing Steve Wrapson Mens 4:16:41.0 +48:28.5
12 188 West Cumbria Tri Vets Ivan Dootson Andrew Jackson Mens 4:16:54.8 +48:42.3
13 171 Rick'n'Rice Jenny Rice Rick Stuart Mixed 4:17:07.0 +48:54.5
14 121 TheHowarthBros Richard Howarth Edward Howarth Mens 4:18:38.0 +50:25.5
15 149 Team Race Zwift Duncan Shea Simonds Paul Lunn Mens 4:19:26.0 +51:13.5
16 216 The Lake Land Express Nikki Hughes Henry Walker Mixed 4:20:11.6 +51:59.1
17 226 Fish and Chips David Burckett-St.Laurent Chris Brown Mens 4:21:30.6 +53:18.1
18 193 Hunting the Howarths Dan Williams Phil Wilson Mens 4:21:40.4 +53:27.9
19 203 Sweat is just fat crying Richard Page Rob Harwood Mens 4:24:56.5 +56:44.0
20 145 Budgie Smugglers Marc Foster James McCann Mens 4:28:04.7 +59:52.2
21 207 The Hee Bee G-Bs Gerson Garsed-Brand oliver garsed-bennet Mens 4:29:26.8 +1:01:14.3
22 215 ToMeToYou becky slaymaker rob johnson Mixed 4:29:39.2 +1:01:26.7
23 195 The McFlurries Phil Coulson Gez Davidson Mens 4:31:15.6 +1:03:03.1
24 169 Surrey Swim Runners Aymsley Edwards Ian Hill Mens 4:35:17.8 +1:07:05.3
25 162 Axolotl Abey Lawrence Robyn Hawxby Womens 4:35:24.3 +1:07:11.8
26 214 Bath and Bed David Williams James Freer Mens 4:40:57.8 +1:12:45.3
27 170 Farnham Triathlon Club Paul Scott Stephen Riley Mens 4:41:18.7 +1:13:06.2
28 212 Team Envol HEAD Endurcance Arnd Hille Claudia Hille Mixed 4:42:21.4 +1:14:08.9
29 124 All This Gear joanna carritt Chris Jenkins Mixed 4:43:37.8 +1:15:25.3
30 178 We're Craven the great outdoors Shane Beggan Oliver Schepisi Mens 4:44:30.4 +1:16:17.9
31 235 Smilligan Sarah Hodgson Charly Milligan Womens 4:46:00.7 +1:17:48.2
32 147 Burritos, Mojitos & sympathy for the Dev Dan Stone David Jenkin Mens 4:46:37.4 +1:18:24.9
33 222 Ratman & Bobin Jonathan Gubb Paul Rose Mens 4:47:00.0 +1:18:47.5
34 140 Instonians Nicholas Dempsey Patrick Irwin Mens 4:47:15.2 +1:19:02.7
35 239 Mollers international Julia Molinario Davide Molinario Mixed 4:47:39.2 +1:19:26.7
36 174 Team Sally Ozanne Claire Wilson Ben Abdelnoor Mixed 4:52:21.5 +1:24:09.0
37 148 TEAM Bodylab Chris Wilson Richard Stabler Mens 4:54:29.3 +1:26:16.8
38 225 Lethal Combination Ryan Meehan Charlotee Hinds Mixed 4:55:31.5 +1:27:19.0
39 173 Kore Fitness Ryan Platt Harry Shepherd Mens 4:56:56.2 +1:28:43.7
40 146 Ilkley Illegals Richard Eccles Nick Hayward Mens 4:57:29.0 +1:29:16.5
41 182 Sierra Golf Kevin Stokes Dave Garrett Mens 4:57:54.6 +1:29:42.1
42 154 Team Ginge Ian Gibson Nic Gibson Mixed 4:58:02.5 +1:29:50.0
43 130 March Tri Diesel Duo Aaron Godden Michael Stacey Mens 4:58:22.6 +1:30:10.1
44 228 Manchester Triathlon Club Cathy Atkinson Nick Thomas Mixed 4:59:33.5 +1:31:21.0
45 156 HHH - Hampstead Heath Huevones Laurent Samson Mario Solari Mens 5:00:22.3 +1:32:09.8
46 136 Aquaman & Tula Carl Shawcross Andri de Wit Mixed 5:02:06.4 +1:33:53.9
47 122 Old and Young Michael Davis James Davis Mens 5:03:23.7 +1:35:11.2
48 126 Maverick Mermaids Heather Pearce Lotte Carritt Womens 5:03:27.9 +1:35:15.4
49 221 Whiteleaf Wobblers Luke Wellbelove Andy Giles Mens 5:05:33.0 +1:37:20.5
50 157 Durham Duds Jeremy Lloyd Peter Mason Mens 5:06:27.7 +1:38:15.2
51 143 Real Fitness Boys Kevin Geer John Crossland Mens 5:08:49.7 +1:40:37.2
52 184 Double Trouble Iain Andreasen Thomas Schleppenbäumer Mens 5:11:22.6 +1:43:10.1
53 168 No Race for Old Men Philip Simmonds Ian Scott Mens 5:12:33.6 +1:44:21.1
54 213 Blazing Paddles John North Lindsay Turnbull Mixed 5:13:15.5 +1:45:03.0
55 201 Team Donny the Bull Robert Leonard Duncan Wilbur Mens 5:14:25.7 +1:46:13.2
56 211 Team Hilton Malcolm Hilton Catherine Hilton Mixed 5:16:03.0 +1:47:50.5
57 152 DorsetPaddlers Melanie Austreng David Rigler Mixed 5:17:13.4 +1:49:00.9
58 231 Team Larnach Rob Horton Tom Allott Mens 5:19:19.8 +1:51:07.3
59 187 WCT01 Lee Anderson Russell Newlove Mens 5:20:07.4 +1:51:54.9
60 144 Meynell Valley Hunters James Hooley Jonathan Fitton Mens 5:20:44.0 +1:52:31.5
61 153 Team Graybutts Penny Butterfield Charlie Butterfield Mixed 5:21:04.1 +1:52:51.6
62 141 LBTri Andy Garton Ian Hanson Mens 5:21:43.9 +1:53:31.4
63 180 Leeds Masters for Alzheimer's Society Dominic Bosher James Mangeolles Mens 5:22:56.8 +1:54:44.3
64 202 Magic Pang and the Downey eyed eel Eric Downey Matt Pang Mens 5:23:05.9 +1:54:53.4
65 172 RoJo Johanna Dowle Rory McIntyre Mixed 5:23:10.1 +1:54:57.6
66 200 Royston Runners will law Lorna Castle Mixed 5:23:23.5 +1:55:11.0
67 199 London Frontrunners Emily Chong Lucy Wilson-Shaw Womens 5:23:30.8 +1:55:18.3
68 138 Little and Large shelley spyrides Anthony McClellan Mixed 5:24:16.2 +1:56:03.7
69 229 Legally Swim Living Marcus Turner Chris Knowles Mens 5:25:29.4 +1:57:16.9
70 192 Skins Waterproof Stephen Coombes Paul Coombes Mens 5:26:59.5 +1:58:47.0
71 197 DC Athletes Alex Drummond Robin Hawkins Mens 5:27:31.5 +1:59:19.0
72 158 Tyne Tri Vets David Bell Chris Pearce Mens 5:27:49.8 +1:59:37.3
73 131 Manders Neil Mander Colin Mander Mens 5:28:25.4 +2:00:12.9
74 120 out of our depth Kate Darlow Sarah Warren Womens 5:29:06.1 +2:00:53.6
75 176 Thunder from down under Samuel Merson Charlie Rae Mens 5:30:00.7 +2:01:48.2
76 159 Toon2 Alan Foley Laura Murphy Mixed 5:32:34.5 +2:04:22.0
77 165 Mensa Cosa Team for PWSA Neal Whitford Jack de Bokx Mens 5:33:33.8 +2:05:21.3
78 134 LTC Lucy Pye Steve Powell Mixed 5:34:19.0 +2:06:06.5
79 117 IPM Duncan Hurley David Sutcliffe Mens 5:34:35.5 +2:06:23.0
80 127 Scarab Mens Team Phil Howarth James Dickinson Mens 5:35:25.0 +2:07:12.5
81 142 What no Bike Sean Kerrin Brian Wright Mens 5:35:42.0 +2:07:29.5
82 175 Sink or Swim Jonathan evans Chris Brookes Mens 5:35:50.3 +2:07:37.8
83 163 Team Kuche and Bagno Nichola Smith Lisa Melvin Womens 5:38:42.5 +2:10:30.0
84 155 TriFellas Stuart Mauger Pierre Gerard Mens 5:39:14.1 +2:11:01.6
85 166 Y Tri Dominic Harrison Henry Partridge Mens 5:41:23.2 +2:13:10.7
86 135 Torpeados Simon Pead Matthew Blake-Pead Mens 5:42:03.8 +2:13:51.3
87 116 Second time lucky Helen Darby-Dowman Shane Timlin Mixed 5:42:30.2 +2:14:17.7
88 224 Mighty Ducks Simon Bryant David Philipps Mens 5:43:26.3 +2:15:13.8
89 132 GM FirstTimers Gavin Bridge Mike Domokos Mens 5:45:09.5 +2:16:57.0
90 179 ET swim home Catriona Quirie Gavin Calder Mixed 5:49:15.8 +2:21:03.3
91 139 Surf n turf Marc Boni Paul Scott Mens 5:49:55.0 +2:21:42.5
92 209 Team Breca Fast Freddie Spearman Aiden Wiffen Mens 5:50:16.0 +2:22:03.5
93 167 Swamp Monsters Simon Young Nicola Stevenson Mixed 5:52:11.4 +2:23:58.9
94 151 Stamford On Tour Sarah Haslam Andrea Robinett Womens 5:53:26.5 +2:25:14.0
95 118 KuPOOT Kirsten Poynter Poynter Orna O’Toole Womens 5:53:50.0 +2:25:37.5
96 204 Last Race Love I Promise Steve Walsh Leigh Kowalski Mens 5:55:17.9 +2:27:05.4
97 233 Lets Tri Again Kevin McGowan Darren Lough Mens 5:56:43.9 +2:28:31.4
98 219 Cookiemonsters Sarah Hauxwell Jonathan Hauxwell Mixed 5:57:30.0 +2:29:17.5
99 123 Not given it much thought Scott Bower Gareth Smith Mens 5:59:18.4 +2:31:05.9
100 194 Tommy & Rik Richard Mellor Tom Yates Mens 6:02:13.8 +2:34:01.3
101 133 The Fuzzy Ducks Andrew McCleery hannah Mccleery Mixed 6:02:50.2 +2:34:37.7
102 129 Ulverston Still Tri Ing Iain Smtih-Ward Tom southward Mens 6:04:50.7 +2:36:38.2
103 183 Are We Nearly There Yet Jane Turner Terry Furlong Mixed 6:05:10.8 +2:36:58.3
104 185 Emily and Becca emily young Becca Fellowes Womens 6:07:01.3 +2:38:48.8
105 223 Lakeland Terriers Jane Senior Sophie Lawson Womens 6:08:04.5 +2:39:52.0
106 232 Fortether Friends Elise Downing Sophie McKeeman Womens 6:12:25.2 +2:44:12.7
107 186 Bubble & Squeak Caroline Leigh Natasha Walsh Womens 6:13:17.7 +2:45:05.2
108 160 Glorious Mud Jennifer de Bruijn Sekai Zengeza Womens 6:23:25.6 +2:55:13.1
109 128 Not quite sisters Debbie Wilkes Jackie Barker Womens 6:39:37.5 +3:11:25.0
110 119 Fortis Flyers Paul Heselwood Fiona Butler Mixed 6:50:55.9 +3:22:43.4
111 137 The Splash Anne Dehapiot Hilbert Weemstra Mixed 7:14:30.5 +3:46:18.0
- 125 Eddington Andrew Bruce Steven Lord Mens DNF -
- 161 Team Chateauneuf Genevieve Drinkwater Charlotte oliver Womens DNF -
- 189 Team Lochlann Mat Fahey Max Pearson Mens DNF -
SOURCE: Sources