2019 Breca Coniston swimrun results

Overall 6th October 2019
Place Bib Team name Athlete Athlete Category Time Behind
1 51 Drag2Zero with Bobby Rob Johnson Chris Goodfellow Mens 5:39:52.0
2 45 Jackson Geisler Dan Geisler Adam Jackson Mens 5:55:14.0 00:15:22
3 2 The Howarth Brothers Richard Howarth Edward Howarth Mens 6:19:18.1 00:39:26
4 44 Fat and Hairy Jose Garcia Mike Jones Mens 6:20:51.7 00:41:00
5 4 Adventure time hannah Saitch matthew Saitch Mixed 6:23:16.7 00:43:25
6 43 The Royal Pair Alex Smith Laura Pankhurst Mixed 6:27:59.5 00:48:08
7 32 Team Bread Matthew Smith Phil Paterson Mens 6:30:58.2 00:51:06
8 41 Axolotl Robyn Hawxby Abey Lawrence Womens 6:31:49.1 00:51:57
9 10 G72 Tri douglas roberts Euan Godon Mens 6:35:13.9 00:55:22
10 27 Team ELTC James Addie Tim Griffin Mens 6:39:15.0 00:59:23
11 17 Argh My Legs Claire Wilson Rick Stuart Mixed 6:40:35.9 01:00:44
12 28 McBenita Vincent Benita Liam McEntegart Mens 7:03:02.6 01:23:11
13 11 Vannin Vikings Martyn Edwards Tufty Nash Mens 7:04:20.0 01:24:28
14 5 Wait for me Zoe Zoe Smith Dylan Bogg Mixed 7:05:46.9 01:25:55
15 52 Manchester Tri Nick Thomas Cathy Atkinson Mixed 7:08:54.0 01:29:02
16 23 Lady and the Gaylord Adrian May Tania Whitby Mixed 7:15:00.6 01:35:09
17 18 Hurry up dad Zoe Simmonds Philip Simmonds Mixed 7:16:13.5 01:36:22
18 54 Team Haus Lindsay Turnbull Lisa Baker Womens 7:17:46.7 01:37:55
19 35 Team Y Nic Gibson Ian Gibson Mixed 7:30:20.5 01:50:29
20 42 Claire and Lucy Lucy Wilson-Shaw Claire Pepper Womens 7:34:06.4 01:54:14
21 48 Team Brownley Tim Brown Chris Townsley Mens 7:34:50.2 01:54:58
22 20 Tri3 Ellie Pocock Jennifer Russell Womens 7:37:40.7 01:57:49
23 26 Chafing the Dream Neil Easton Euan Batten Mens 7:38:50.3 01:58:58
24 24 Fat Sue and Hairy Pete Sue Van Huyssteen Peter Richardson Mixed 7:42:50.9 02:02:59
25 6 The Terminators Mark Livingston Charlie Stirrup Mens 7:44:57.7 02:05:06
26 14 Triple Nipple Neal McCathie Jon Corpe Mens 7:45:31.0 02:05:39
27 1 Leeds Masters for Alzheimers Society James Mangeolles Dominic Bosher Mens 7:51:46.2 02:11:54
28 30 AquaBabes Lucy Crowther Marina Ranger Womens 7:53:20.9 02:13:29
29 9 Leg ends Colin Davis Gavin Sisson Mens 7:56:54.0 02:17:02
30 7 ABC Ben Brook Anne Fison Mixed 8:03:05.5 02:23:14
31 39 swim the lakes Martyn Pegg simon derham Mens 8:03:13.8 02:23:22
32 15 Steady Eddie's Michele Grainger Jo Brehaut Womens 8:03:27.1 02:23:35
33 37 Team Total Tri Claire Sutcliffe Louise Minchin Womens 8:04:32.5 02:24:40
34 8 Unfinished Outlaws Alan Brown Doug Wylie Mens 8:16:52.8 02:37:01
35 13 Team Preslidge Vicky Presland Deborah Hollidge Womens 8:18:36.2 02:38:44
36 36 Xavier and Dan Dan Quy Xavier Gastaud Mens 8:20:15.9 02:40:24
37 19 Total Racing Newcastle Scott Clelland Alan Dobson Mens 8:29:14.4 02:49:22
38 21 Lasses from Lincs Harriet Johnson sally dunnett Womens 8:35:29.4 02:55:37
39 29 KEPOOT Orna O'Toole Kirsten Poynter Womens 8:35:56.6 02:56:05
40 22 Go in hard come out wet Alasdair Baker Jemma Beattie Mixed 8:55:40.4 03:15:48
41 3 The Twinkle Two Emily Campbell Gemma Shadbolt Womens 9:10:58.6 03:31:07
42 40 Beware the Kraken Aleks Kashefi Jo Kilkenny Mixed 9:15:40.8 03:35:49
43 34 Terry and June Rick Wyatt Christine Mardle Mixed 9:21:49.6 03:41:58
44 25 Against All Odds helen Farquhar Anne Marie Cullen Womens 9:25:46.6 03:45:55
45 46 Angelic Gonad Hairdo Georgia Jackson Cliodhna Kennedy Womens 9:30:35.8 03:50:44
46 16 Good idea at the time! Paul Corkill Mathew Marshall Mens 9:47:28.4 04:07:36
12 Lowton Plodders Nick Doherty Carl Ashton Mens DNF
33 Fell frogs FREDERIC ARNAUDIES Pierre Stepanov Mens DNF
38 Atlas Employment Liam Nugent Alex Walton Mens DNF
50 Real Endurance Coaching Paul Slaymaker Paula Moseley Mixed DNF
55 Who's more foolish Sam Hatch christopher fulford Mens DNF
SOURCE: Sources